- Filozofia
- Elektronizácia a revitalizácia školskej knižnice
- Digitálni štúrovci
- Mosty s angličtinou
- Zdravá škola
- Infovek
- Popularizácia povolaní a zamestnaní v oblasti výskumu a vývoja - SOP ĽZ
- Výlety za umením
- EDRaŠ
- HEVI klub
- Červené stužky
- Drienočka
- Nebuďme ako oni
- Škola priateľská deťom
- eTwinning
- ESF - národné projekty
- Jazykové laboratóriá 2009
Elektronizácia a revitalizácia školskej knižnice
1. Názov projektu:
Elektronizácia a revitalizácia školskej knižnice ako centra rozvoja čitateľských zručností a rozvoja kultúrnosti osobnosti žiaka v období silnejúceho mediálneho tlaku.
2. Zameranie projektu:
Projekt je zameraný na budovanie školskej knižnice ako centra rozvoja čitateľských zručností, komunikačného a informačného zdroja, študijného centra s podpornými službami pre návštevníkov a členov knižnice. Podporuje širší osobnostný rozvoj žiaka.
Služby poskytované školskou knižnicou sú adresované jej žiakom a absolventom, pedagogickým i nepedagogickým pracovníkom školy. Projekt je zameraný na skvalitnenie úrovne služieb poskytovaných knižnicou prostredníctvom vytvorenia a podporovania elektronických služieb, na posilnenie informačnej funkcie školskej knižnice, ktorá spočíva v informačnom zabezpečení vyučovacieho procesu, v zabezpečení čo najrýchlejšieho prístupu žiakov a učiteľov k všetkým potrebným informáciám prostredníctvom knižničných a informačných technológií, ďalej reprografických služieb, konkrétne skenovacích a tlačiarenských, viazacích služieb pre možnosti uchovávania dokumentov v činnosti knižnice i pre potreby jej používateľov, na obnovenie knižného fondu o nové knihy a odkladacie zariadenia, budovanie systému vlastnej dokumentografickej databázy knižničným softvérom KIS MaSK a na zvyšovanie čitateľskej kultúry žiakov prostredníctvom besied o knihách, postavách, autoroch, knižných výstav, literárno-výtvarných súťaží.
3. Stručná charakteristika súčasného stavu:
Knižnica pri ZŠ v Drienove je zlúčený typ knižnice so študovňou. Využívajú ju žiaci a členovia pedagogickej a nepedagogickej obce školy. Knižničný fond tvorí zbierka kníh odbornej a krásnej literatúry a 9 dochádzajúcich periodík. Pôvodný fond kníh a študijného materiálu bol pre svoju obsahovú neaktuálnosť alebo opotrebovanie a následnú praktickú nefunkčnosť v predošlých rokoch redukovaný. Registrovaných používateľov je 170, z toho 140 žiakov.
Knižnica pri ZŠ pomáha pri práci s knihou, vedie jej používateľov k osvojovaniu správnych návykov pri vyhľadávaní kníh alebo informácií, zabezpečuje prístup ku knižným jednotkám, ktoré jej používatelia potrebujú alebo sa s nimi stretli počas vyučovacieho procesu, pomáha pri individuálnej príprave na vyučovanie, podporuje celoživotné vzdelávanie a sebavzdelávanie žiakov, pedagógov a odborných zamestnancov. Knižnica pripravuje počas školského roka niekoľko akcií na propagáciu literatúry ako protipól voči silnejúcemu tlaku mediálnej a masovej kultúry, napr. hudobno-literárne pásmo k predstaveniu postáv H. Ch. Andersena, rozprávanie o postave Robinsona Crusoea, pásmo otázok a odpovedí o hrdinoch starých gréckych bájí, slovenských rozprávok, výstavu najkníh, besedu s autorkou detských kníh G. Futovou, zapojili sme sa do celoslovenskej čitateľskej súťaže Čítame s Osmijankom, aktuálne vyhlasujeme súťaž o najaktívnejšieho čitateľa školskej knižnice a najkrajšiu výtvarnú prácu ako ilustráciu ku knihe a iné. Funkcia knižnice sprístupniť svojim používateľom všetky pramene k štúdiu alebo umožniť samostatné štúdium, využívajúc všetky dostupné zdroje, je ale obmedzená. Najmä starší žiaci výrazne pociťujú absenciu prístupu k ďalším knižničným službám, ako sú elektronické služby, napr. prístup k elektronickým časopisom, on-line knižnici a jej službám alebo skenovacie, reprografické alebo rešeršné služby podľa dostupných databáz na internete. Neuspokojivý stav je v ponuke knižného fondu, knižnica má problémy s úložnými možnosťami.
4. Ciele projektu:
Cieľom projektu je skvalitnenie a rozšírenie knižnično-informačných služieb žiakom, absolventom, pedagogickým a nepedagogickým pracovníkom, zabezpečenie slobodného prístupu k informáciám šíreným aj z externých informačných zdrojov, vytváranie schopností využívania služieb knižnično–informačných systémov a komunikácie s modernými informačnými médiami pri učení, štúdiu a uspokojovaní individuálnych záujmov, budovanie systému vlastnej dokumentografickej databázy knižničným softvérom KIS MaSK a obnovenie knižného fondu o nové knihy a ich ochrana v úložných zariadeniach s cieľom rozvíjať čitateľskú a kultúrnu gramotnosť.
1. rozšíriť počet knižničných služieb o nasledujúce služby:
a) konzultačné a poradenské služby: knižnica bude poskytovať informácie o študijných materiáloch alebo iných otázkach o krásnej alebo odbornej literatúre alebo iných témach na uľahčenie štúdia a sebavzdelávania jej návštevníkov, mimočítankovej literatúre, aktivitách a službách knižnice, súťažiach a pod. Umožní prístup k samostatnému vyhľadávaniu študijných informácií a ostatných informácií z rôznych oblastí domácej i zahraničnej odbornej literatúry. V rámci rozvoja bibliografických schopností chceme prácu s bibliografickými údajmi využiť vo výchovno-vzdelávacom procese v rámci predmetov pri príprave referátov, výmene informácií s ďalšími knižnicami a pod. Cieľom je postupné vytváranie osobného systému vlastnej dokumentografickej databázy knižničným softvérom KIS MaSK.
b) elektronické služby: knižnica sprístupní elektronické služby, t. j. informačnú výchovu pre svojich používateľov, dokumenty a informácie z vlastných i externých zdrojov. V rámci týchto služieb knižnica umožní návštevníkom knižnice prístup napr. do slovenskej národnej knižnice, on-line knižnice s ďalším podrobným vyhľadávaním hesiel o osobnostiach, umeleckých dielach, literárnych textoch, prírodovedných hesiel alebo k on-line vzdelávacím časopisom a diskusným fóram.
c) tlačiarenské, viazacie a skenovacie služby: knižnica poskytne zhotovovanie kópií v súlade s ustanoveniami zákona o autorskom práve, umožní viazacie a tlačiarenské služby ako možnosti uchovávania a prezentovania dokumentov.
d) výpožičné služby: knižnica bude poskytovať výpožičné služby v pravidelných výpožičných hodinách. Zriadi a bude realizovať knižničnú študovňu.
2. organizovať prácu s čitateľom
V rámci tejto aktivity knižnice budeme pokračovať v tradícii uskutočňovania besied o knihách, literárno-dramatických pásiem, knižných výstav, literárno-hudobných pásiem a súťaží. Naším cieľom je pripojiť sa k ďalším slovenským knižniciam v aktivitách proti silnejúcemu tlaku mediálnej kultúry na detského čitateľa a posilniť tak záujem o knihu, čítanie a prežitie čitateľského zážitku.
3. obnoviť knižný fond
Pre zabezpečenie kvalitného vzdelávania svojim návštevníkom potrebuje knižnica pri ZŠ Drienov obnoviť svoj knižný fond, aktualizovať ho o nové knihy. Cieľom je i ochrana fondu v odkladacích zariadeniach.
5. Popis projektu
V termíne od 1. októbra 2006 do 31. decembra 2006 bude knižnica pri ZŠ v Drienove počas dvoch pracovných dní v týždni v pravidelnom čase poskytovať výpožičné, konzultačné a poradenské, elektronické, tlačiarenské a skenovacie služby.
V mesiaci september:
R organizačné a prípravné práce, otvorenie knižnice a študovne;
R propagácia projektu – informačné letáky;
R príprava kultúrnych aktivít knižnice.
V mesiaci október – december:
R zakúpenie počítačovej zostavy, knižničného softvéru, tlačiarne, viazacieho stroja, skenera, regálových zariadení a kníh;
R sprístupnenie elektronických, skenovacích, tlačiarenských, viazacích a výpožičných služieb žiakom, pedagogickým a nepedagogickým pracovníkom školy;
R poskytovanie výpožičných, skenovacích, tlačiarenských, viazacích, konzultačno-poradenských a elektronických služieb žiakom, pedagogickým a nepedagogickým pracovníkom školy;
R aktuálna realizácia kultúrnych aktivít knižnice.
V mesiaci december:
R vypracovanie záverečnej správy o výsledkoch realizácie projektu.
Cieľom projektu je zriadenie školskej knižnice ako stáleho informačného, komunikačného a študijného centra s podpornými službami so zameraním na kultúrno-osobnostný rozvoj osobnosti žiaka.
Požadované vstupy:
P osobný PC (1 ks),
P tlačiareň (1 ks),
P skener (1 ks),
P viazací stroj (1 ks),
P knižničný softvér KIS MaSK,
P odkladacie zariadenia,
P knihy, knižné jednotky.
Očakávané výstupy:
Kvalitatívne:
P obnovenie knižného fondu a jeho ochrana a následné skvalitnenie výpožičných služieb;
P sprístupnenie elektronických, tlačiarenských, viazacích, skenovacích služieb a následné zatraktívnenie knižničných služieb i v budúcnosti;
P zvyšovanie čitateľskej mobility a kultúry, formovanie informačne a bibliograficky gramotnej osobnosti používateľa knižnice;
P zvýšenie záujmu o čítanie, knihu a čitateľský zážitok ako protipól voči silnejúcemu tlaku mediálnej kultúry;
P podpora a vytváranie čitateľských návykov;
P vytváranie pozitívneho postoja k čítaniu a vzťahu k literatúre, aktívneho prístupu k písanému slovu a rozvoj tvorivosti a fantázie;
P vytváranie možností a návykov zmysluplných voľnočasových aktivít;
P vytváranie návykov a metód samostatného štúdia a celoživotného vzdelávania.
Kvantitatívne:
P rozšírenie radov návštevníkov knižnice;
P rozšírenie knižného fondu;
P vytvorenie prehľadného systému vlastnej dokumentografickej databázy;
P skvalitnenie materiálno-technických podmienok.
6. Spôsob riadenia a organizačného zabezpečenia projektu
Realizáciou aktivít spojených s projektom bude poverený pedagogický pracovník školy pracujúci ako knihovník školskej knižnice. Realizácia bude prebiehať v prípravnej fáze realizácie v mesiaci september a následne v mesiacoch október - december vo výkonnej fáze projektu, t. j. poskytovaní výpožičných, skenovacích, tlačiarenských, viazacích, konzultačno-poradenských a elektronických služieb žiakom, pedagogickým a nepedagogickým pracovníkom školy a realizácii kultúrnych aktivít knižnice. Predkladateľom projektu je obec Drienov a realizátorom projektu je Základná škola v Drienove. Miestom realizácie projektu je priestor knižnice pri ZŠ v Drienove.
Garant: Mgr. Blanka Boboková, riaditeľka ZŠ Drienov, 051/7931305
Kontaktná osoba: Mgr. Paulína Mirdalová, učiteľka ZŠ a knihovník
7. Časový harmonogram realizácie projektu
V termíne od 1. októbra 2006 do 31. decembra 2006 bude knižnica pri ZŠ v Drienove poskytovať pre svojich žiakov, absolventov, pedagogických i nepedagogických pracovníkov nasledovné služby: výpožičné, bibliograficko-informačné, konzultačné a poradenské, elektronické, reprografické, viazacie a skenovacie. Knižnica bude prístupná v 3 pracovné dni: v čase od 13:30 do 15: 30.
Vo vymedzenom čase pripraví knižnica pre svojich návštevníkov kultúrne aktivity a uskutoční zmeny materiálno-technických podmienok:
Materiálno-technické aktivity
september 2006:
R informovanie čitateľskej a učiteľskej obce a rodičovskej verejnosti o nových knižničných službách, organizácii práce v nasledujúcich mesiacoch a revitalizácii knižnice, propagácia projektu;
R organizačné a prípravné práce, otvorenie knižnice a študovne;
R propagácia projektu – informačné letáky;
R príprava kultúrnych aktivít knižnice.
október – december 2006:
R zakúpenie PC zostavy, tlačiarne, skenera, viazacieho stroja, knižničného softvéru a následné vytváranie prehľadného systému vlastnej dokumentografickej databázy;
R revitalizácia knižničného fondu a jeho ochrana: nákup nových jednotiek a odkladacích zariadení;
R inventarizácia knižničného fondu.
Kultúrne aktivity
október 2006:
R informačná výstava o nových knižných jednotkách určená žiakom, absolventom, pedagogickému a nepedagogickému zboru, rodičovskej verejnosti;
R vyhlásenie výtvarnej súťaže o najkrajšiu ilustráciu ku knihe zobrazujúc postavu, prostredie alebo literárny konflikt;
R pásmo otázok a odpovedí: Chceš žiť s Pipi, Annou zo zeleného domu alebo Bartom Simpsonom? Analýza životného štýlu z pohľadu dospelých a detí, výhod, nevýhod, ...
november 2006:
R výstava najkníh: organizovaná v spolupráci so žiakmi, školským žiackym parlamentom v úsilí nájsť najstaršiu, najmenšiu, najväčšiu, najťažšiu knihu atď. v regióne;
R vyhlásenie čitateľskej súťaže o najaktívnejšieho čitateľa knižnice;
R literárno-výtvarné pásmo: Kreslíme podľa pocitov z hudby: A. Vivaldi: 4 ročné obdobia. Pásmo, určené žiakom školy, predstavujúce postavu hudobných dejín v súčinnosti s výtvarným stvárnením zažitých pocitov pri počúvaní hudby;
R čajová besiedka spojená s počúvaním a ilustrovaním motívov rozhlasovej adaptácie slovenských rozprávok.
december 2006:
R pásmo otázok a odpovedí: Čítam a čítal som ja, čítame spolu? Beseda so žiakmi a pedagogickým zborom o vlastných čitateľských zážitkoch a ne/potrebe čítania versus opojenie z „reality show“;
R vyhodnotenie výtvarnej súťaže o najkrajšiu ilustráciu ku knihe;
R vyhodnotenie čitateľskej súťaže o najaktívnejšieho čitateľa za rok 2006;
R uzavretie registrácie knižničného fondu knižničným softvérom, vyhodnotenie využívania knižničných služieb v období október – december 2006.
Úspešne realizovaný projekt získal grant MŠ SR.