- Filozofia
- Elektronizácia a revitalizácia školskej knižnice
- Digitálni štúrovci
- Mosty s angličtinou
- Zdravá škola
- Infovek
- Popularizácia povolaní a zamestnaní v oblasti výskumu a vývoja - SOP ĽZ
- Výlety za umením
- EDRaŠ
- HEVI klub
- Červené stužky
- Drienočka
- Nebuďme ako oni
- Škola priateľská deťom
- eTwinning
- ESF - národné projekty
- Jazykové laboratóriá 2009
eTwinning
Naša škola je súčasťou siete škôl, ktoré sú realizátormi projektu eTwinning. Ide o projekt, ktorý je zameraný na medzinárodné partnerstvá škôl, financovaný EK a MŠ SR (viac na: www.etwinning.com, www.etwinning.sk).
Naša škola v rámci eTwinningu spolupracuje s viacerými zahraničnými školami, výmenné informačné, prezentačné a komunikačné aktivity sú realizované v anglickom jazyku.
Program eTwinning je otvorený všetkým základným a stredných školám. Predstavuje jednoduchý a efektívny spôsob využívania informačných a komunikačných technológií pri vytváraní partnerstiev medzi školami z rôznych krajín Európy. Žiaci i pedagógovia získavajú nové cenné poznatky a skúsenosti. Na rozdiel od tradičného vyučovania, kde sa kladie dôraz na osvojenie si čo najväčšieho množstva učiva, pri tejto projektovej práci sa rozvíja najmä tvorivosť a originalita žiakov. Výrazne sa mení i postavenie žiaka. Stáva sa partnerom učiteľovi vo vyučovacom procese. Učiteľ je koordinátorom samostatnej práce žiakov, vedie ich správnym výberom činností, ktoré vedú k dosiahnutiu cieľa projektovej práce. V projekte sa žiaci učia, ako a kde možno rýchlym spôsobom získavať aktuálne a relevantné informácie. Zdrojom ich získavania nie je iba učebnica. Informácie získavajú z viacerých zdrojov, ku ktorým patrí internet, časopisy alebo rozhovory s inými ľuďmi. Podstatným rozdielom je to, že zatiaľ čo pri tradičnom vyučovaní učiteľ prezentuje informácie sám, pri takejto projektovej práci učiteľ učí žiakov samostatne vyhľadávať, zbierať, spracovávať, uchovávať, šíriť a využívať informácie. Nemenej dôležité je, že sa žiaci učia prezentovať vlastnú prácu, prijímať prácu partnera, porovnávať a revidovať svoje predstavy. Rozvíjajú sa pritom ich komunikačné zručnosti.
V súčasnosti máme zriadenú aj vlastnú webovú stránku eTwinningu:
Partnerské projekty v školskom roku 2007/2008:
Projekt: Image of the other (The bridges over EuropePredstava o partnerovi (Mosty Európou)
Partneri: school A - Primary school in Drienov (Slovakia)
Mgr. P. Mirdalová – pmirdalova@yahoo.com
school B - Ijburg college in Amsterdam (Netherlands)barbarakrstovic@ijburgcollege.nl
school C - Isendoorn College in Warnsveld (Netherlands)škola A - Základná škola v Drienove, Slovensko
škola B - Ijburg college, Holandsko
škola C - Isendoorn College, Holandsko
Téma: cudzie jazyky, geografia, história / tradície, informatika, medzipredmetové vzťahy, občianska náuka, náboženstvo, etika.
Charakteristika nášho projektu:
Projekt má za cieľ rozvoj jazykových zručností a informačno-komunikačných schopností svojich žiakov. Ďalším cieľom je vytvorenie medzinárodnej školskej spolupráce, vytvorenia medzinárodných priateľských žiackych vzťahov a prezentácia odlišností domácej i partnerskej kultúry.
Ciele projektu:
· rozvoj jazykových zručností;
· rozvoj informačno-komunikačných schopností;
· výmena informácií o školskom systéme, životných formách žiakov jednotlivých kultúr, prírodných a historických osobitostiach regiónu a štátu;
· hľadanie odlišností a zhôd medzi oboma kultúrami.
Nášmu partnerstvu s Ijburgcollege, Holandsko bol dňa 25. novembra 2007 udelený CERTIFIKÁT eTWINNING.
Získali sme druhý certifikát:
Nášmu partnerstvu s Isendoorn College, Holandsko bol udelený
CERTIFIKÁT eTWINNING.Ústrednou témou projektu je: Image of the other ako obraz druhého, obraz priateľa, obrazy odlišností a zhôd medzi oboma kultúrami, ktoré zodpovedajú rámcom: kto som ja, kto je moja rodina, aká je moja škola, aká je moja krajina, kto je môj priateľ... Komunikačným jazykom je angličtina. Projektovou prácou sa rozvíja najmä tvorivosť a originalita žiakov.
Projekt: Our school and your school
The aim of the project is to share and exchange the ideas of different school routines, traditions, class environments, pupils' characteristics and interests on order to recognide the similarities and the differences between European schools and to give the pupils the view of typical school life.
Subjects: Art, Foreign Languages, Geography, Social Studies / Sociology
Languages: English
Pupil's age: 11 - 13
Tools to be used: e-mail, Other software (Powerpoint, video, pictures and rawings), Web publishing
Based on kit: Coming soon
Aims: The aim is to get the pupils the opportunity to communicate in English and to use English practically and interestedly so that they may develop their language skills.
Work process: The pupils are going to work in the groups to follow the aims of the project using emails, photos and pictures.
Expected results: We would like to prepare the presentation of school characteristic, its daily rutine, class environment, pupils' interests and natures which will include powewpoint presentation, pohotographs, pictures and a short video.
Týmto partnerstvom sme dňa 18. 11. 2008 získali ďalší certifikát:
Partnerstvom sme získali CERTIFIKÁT eTWINNING.
Projekt: European Traditions
We would like to compare and contrast European traditions and find out more about other nationalities and see how much we have in common.
Subjects: Foreign Languages, History of Culture, Primary School Subjects
Languages: español - English - polski
Pupil's age: 9 - 13
Tools to be used: Chat, e-mail, Forum, MP3, Other software (Powerpoint, video, pictures and drawings)
Based on kit: Coming soon
Aims: We would like to explore customs of other countreis .
Work process: Mails sent once a month and a powerpoint presentation.
Expected results: We hope to find out how much we have in common.
Týmto partnerstvom sme získali certifikát dňa 1. 12. 2008:
Významným dňom sa pre nás stal 19. jún 2009, kedy sme získali certifikát kvality:
Partnerské projekty v školskom roku 2009/2010
Projekt: Let´s make a calendar
V tomto školskom roku sa tešíme z aktívnej spolupráce s ďalšími 12 európskymi krajinami, projekt má názov: Let's make a calendar: 12 months - 12 schools - 12 drawings. Naším cieľom bolo vytvorenie netradičného deťmi ilustrovaného kalendára na rok 2010. Každá zo zapojených krajín si sama zvolila jeden mesiac, pre ktorý pripravila vhodnú ilustráciu i kalendár príslušného mesiaca. Našu krajinu a školu reprezentovala krásna práca nadaného mladého výtvarníka Samka Suchoviča zo IV. B. Spolu s deťmi sme jednotlivých 12 listov kalendára určených pre ostatné krajiny vymaľovali a rozoslali do sveta. Podľa reakcií môžeme hrdo konštatovať, že sa naša práca páčila, a tak sme dôstojne prispeli svojou troškou k vytvoreniu unikátneho medzinárodného kalendára, ktorý bude robiť radosť deťom mnohých svetových krajín.
Projekt bol realizovaný predovšetkým v anglickom jazyku, ale využíval aj iné cudzie jazyky a ďalšie premety, predovšetkým výtvarnú výchovu či občinasku náuku. vek účastníkov bol od 7 do 16 rokov.
Projekt, ktorého zhotoviteľom bola naša kolegyňa, získal certifikát, čo nás prirodzene veľmi teší
.
A takto vyzerá hotový kalendár, klikni na obrázok:
Významným dňom sa pre nás stal 14. jún 2010, kedy sme získali certifikát kvality: